- -10%
Add the Mon Lit Cabane Family subscription and enjoy free delivery and exclusive benefits!
Discover Mon Lit Cabane Family and enjoy incredible benefits:
Descriptionexpand_more
The Starlight Cot is a unique cot with a distinctive star motif.
Thanks to its design, it will fit in with both contemporary and stylised interiors.
The simple style is complemented by the characteristic star and arch elements to create a unique and coherent whole.
The model is equipped on one side with a function to remove three barrier slats, so that your child can enter as well as exit freely as soon as they are old enough to do so.
With the option of converting it into a Junior version, it will serve for a longer period of time.
The upper slats of the sides are protected by special pads called "teething pads". These help protect the cot during teething, bring relief to your baby and prevent the risk of ingesting paint.
Characteristics:
Colour: white.
The baby bed has 3 height options for the mattress:
22cm
34cm
47cm
The junior version has 1 height option for the mattress:
14cm
Recommended mattress thickness up to 10cm.
Made from stained pine all components are manufactured in the EU, ensuring the highest safety levels.
The sides and edges are rounded.
Technical Informationexpand_more
| Height | 91cm |
| Width | 77cm |
| Length | 144cm |
| Weight | 22kg |
| Bar Spacing | 5.6cm |
| Composition | Solid Pine |
| Colour | White |
| Wooden Base | Yes - Included |
| Assembly instructions | Yes |
| Mattress dimensions (not included) | 70x140cm |
| Shipping | 24-48 hours |
| Guarantee | 2 years |
| Manufactured In | Poland |
| Assembly | Delivered as a kit - for self-assembly |
| Instructions | Available through your customer account |
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent