- -5%
Add the Mon Lit Cabane Family subscription and enjoy free delivery and exclusive benefits!
Discover Mon Lit Cabane Family and enjoy incredible benefits:
Descriptionexpand_more
Discover our simple Dakar Premium Bed! You can perfectly combine design and practicality thanks to its customisation options (types of barriers, height from the ground). It's up to you to choose!
You will appreciate:
Its barriers:
34cm high, removable at the front.
The bed comes with two types of barriers, allowing you to have either a side entrance or a central entrance.
Its colour:
Available in natural wood or white.
Space under the bed:
On the ground, to facilitate autonomy.
Technical Informationexpand_more
| Height | 42.5cm |
| Width | 97cm 147cm |
| Length | 197cm |
| Height of Barrier | 34cm |
| Removable Barrier | Front Barrier Only |
| Composition | Pine |
| Colour | Natural Wood |
| Wooden Base | Included |
| Mattress dimensions (not included) | 140x190 |
| Shipping | 24-48 hours |
| Guarantee | 2 years |
| Manufactured In | Poland |
| Recommended Mattress Thickness | 10 - 15cm |
| Number of parcels | 2 |
| Interchangable Front Barrier | Yes |
| Assembly | Delivered as a kit - for self-assembly |
| Instructions | Available through your customer account |
| Minimum Age Advised | From 18 months |




Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent