- -5%
Add the Mon Lit Cabane Family subscription and enjoy free delivery and exclusive benefits!
Discover Mon Lit Cabane Family and enjoy incredible benefits:
Descriptionexpand_more
Give your children even more room to sleep and space to play with our DB Premium House Bed in 140 x 200cm!
You will love its:
Barriers:
34cm high, front barriers are removable.
The bed comes with two types of barriers, allowing you to have either a side entrance or a central entrance.
Colour:
Available in natural wood.
Space under the bed:
On the floor, to facilitate autonomy!
Optional mattress:
It is possible to add our Erebos mattress directly to your order by selecting the option above!
All our beds are made of pine, untreated. The edges are rounded.
***PLEASE NOTE: OPTION WITH MATTRESS IS UNAVAILABLE FOR UK DELIVERY***
Technical Informationexpand_more
| Height | 164cm |
| Width | 147cm |
| Length | 210cm |
| Height of Barrier | 34cm |
| Bar Spacing | 5cm |
| Removable Barrier | Front Barrier Only |
| Space Under Bed | 1-2cm |
| Composition | Pine |
| Colour | Natural Wood |
| Wooden Base | Included |
| Mattress dimensions (not included) | 140x200cm |
| Shipping | 24-48 hours |
| Guarantee | 2 years |
| Manufactured In | Poland |
| Recommended Mattress Thickness | 10 - 15cm |
| Interchangable Front Barrier | Yes |
| Assembly | Delivered as a kit - for self-assembly |
| Instructions | Available through your customer account |
| Minimum Age Advised | From 18 months |




Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent