- -30%
Add the Mon Lit Cabane Family subscription and enjoy free delivery and exclusive benefits!
Discover Mon Lit Cabane Family and enjoy incredible benefits:
Descriptionexpand_more
Our beauftiful Scandinavian style House Bed B Premium has a modern design and will be perfect for your child's bedroom!
You will love it for its:
Barriers:
30cm high, removable at the front.
The bed comes with two types of barriers, allowing you to have either a side entrance or a central entrance.
Colour:
Available in natural wood.
The space under the bed:
10cm from the floor!
Optional mattress:
It is possible to add our Persephone mattress directly to your order by selecting the option above!
This model comes with a removable and interchangeable front barrier.
All our beds are made of pine wood, untreated. The edges are rounded.
***PLEASE NOTE: OPTION WITH MATTRESS IS UNAVAILABLE FOR UK DELIVERY***
Technical Informationexpand_more
| Height | 149cm |
| Width | 97cm |
| Length | 200cm |
| Weight | 40kg |
| Height of Barrier | 34cm |
| Bar Spacing | 5cm |
| Removable Barrier | Front Barrier Only |
| Side Height | 90cm |
| Space Under Bed | 10cm |
| Composition | Solid Pine |
| Colour | Natural Wood |
| Wooden Base | Included |
| Assembly instructions | Yes |
| Mattress dimensions (not included) | 90x190cm |
| Shipping | 24-48 hours |
| Guarantee | 2 years |
| Manufactured In | Poland |
| Recommended Mattress Thickness | 10 - 15cm |
| Number of parcels | 2 |
| Parcel dimensions | 102x41x11; 193x46x11cm |
| Assembly | Delivered as a kit - for self-assembly |
| Instructions | Available through your customer account |




Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent