- -5%
Add the Mon Lit Cabane Family subscription and enjoy free delivery and exclusive benefits!
Discover Mon Lit Cabane Family and enjoy incredible benefits:
Descriptionexpand_more
Discover our L Premium bunk bed – let your imagination run free with unlimited decoration possibilities.
Modern design, perfect for your child’s bedroom.
Colour:
Vintage
Guard rails:
The height of the guard rails is 34 cm, the lower guard rail measures 72 cm in length and the upper guard rail measures 152 cm in length.
Spacing:
The lower bed is 20cm from the floor, the frame of the upper bed is 110 cm from the floor, the ladder can be fixed on the left or the right side of the bed.
Optional drawer:
Several options are available for this bed, you can choose:
The bed without a drawer, 20 cm from the floor.
- The bed with 1 storage drawer.
- The bed with 2 storage drawers.
- The bed with 1 trundle drawer (mattress size for the drawer: 90x180, maximum 9 cm thick).
If you do not choose a drawer, the bed is delivered 20 cm from the floor.
Recommendations:
The upper bed is recommended for children aged 6 and over, maximum supported weight 90 kg.
The lower bed is recommended for children aged 3 and over, maximum supported weight 100 kg.
Recommended mattress thickness: 8 cm minimum / 12 cm maximum.
2 slatted bases included.
Self-assembly required.
All our beds are made from untreated pine. The edges are rounded.
Technical Informationexpand_more
| Height | 202cm |
| Width | 97cm |
| Length | 200cm |
| Weight | 45kg |
| Height of Barrier | 34cm |
| Bar Spacing | 5cm |
| Side Height | 152cm |
| Space Under Bed | 20cm |
| Composition | Solid Pine |
| Colour | Vintage |
| Wooden Base | Yes x 2 |
| Assembly instructions | Yes |
| Mattress dimensions (not included) | 90x190cm |
| Shipping | 24-48 hours |
| Manufactured In | Poland |
| Guarantee | 2 years |
| Recommended Mattress Thickness | 8 - 12cm |
| Recommended weight on top bunk | 90kg |
| Recommended weight on bottom bunk | 100kg |
| Number of parcels | 3 |
| Interchangable Front Barrier | Yes |
| Assembly | Delivered as a kit - for self-assembly |
| Instructions | Available through your customer account |
| Recommended age on bottom bunk | 3 ans |
| Recommended age on top bunk | 6 ans |
| Conforme aux normes EN / NF 747-1 et 747-2 (Lit superposé) | Oui |
| Shape of the bars | Rectangular |




Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent