- -20%
Add the Mon Lit Cabane Family subscription and enjoy free delivery and exclusive benefits!
Discover Mon Lit Cabane Family and enjoy incredible benefits:
Descriptionexpand_more
Combining design and practicality, our House Bed K will blend in with any decor!
You will be able to arrange and adapt your child's room as you wish.
You will appreciate:
Its barriers:
24cm high, removable and interchangable.
Its colour:
Available in natural wood.
Space under the bed:
On the floor to facilitate autonomy!
Optional mattress:
It is possible to add our Erebos mattress directly to your order by selecting the option above!
All our beds are made of untreated pine. The edges are rounded.
Technical Informationexpand_more
| Height | 159cm |
| Width | 146cm |
| Length | 207cm |
| Weight | 39kg |
| Height of Barrier | 24cm |
| Bar Spacing | 8cm |
| Removable Barrier | All |
| Side Height | 85cm |
| Space Under Bed | 3cm |
| Composition | Solid Pine |
| Colour | Natural Wood |
| Wooden Base | Yes - Included |
| Assembly instructions | Yes |
| Mattress dimensions (not included) | 140x200cm |
| Shipping | 24-48 hours |
| Guarantee | 2 years |
| Manufactured In | Poland |
| Number of parcels | 2 |
| Interchangable Front Barrier | Yes |
| Assembly | Delivered as a kit - for self-assembly |
| Instructions | Available through your customer account |
| Minimum Age Advised | From 18 months |




Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent