Add the Mon Lit Cabane Family subscription and enjoy free delivery and exclusive benefits!
favorite
4.9/5 out off 13466 reviews
Discover Mon Lit Cabane Family and enjoy incredible benefits:
Free delivery
Free returns
Membership of our loyalty programme
Your vouchers doubled
60-day cooling-off period
A 1-year extended warranty
Early access to our private sales
Invitations to exclusive events
Cart
0
House Bed D Premium 90x190cm
- For a 90 x 190cm mattress.
- Colour: natural wood, varnished wood or white.
- Removable and interchangable front barrier.
- Bed frame included.
- Customisable.
- Height of barriers: 20cm.
Descriptionexpand_more
Our House Bed D Premium is a timeless classic with multiple customisation options:
Barriers:
20cm high, removable and interchangable barriers.
Attention: if you select the 'no barriers' option, the bed will be delivered without any barriers.
Colour:
Available in natural wood, varnished wood or white.
Height of the legs:
On the floor, 10cm or 20cm from the ground.
All our beds are made of pine wood, untreated. The edges are rounded.
Technical Informationexpand_more
| Height | 159cm |
| Width | 97cm |
| Length | 200cm |
| Weight | 40kg |
| Height of Barrier | 20cm |
| Bar Spacing | 16cm |
| Removable Barrier | All |
| Side Height | 105cm |
| Composition | Solid Pine |
| Colour | Natural Wood |
| Wooden Base | Yes |
| Assembly instructions | Yes |
| Mattress dimensions (not included) | 90x190cm |
| Guarantee | 2 years |
| Manufactured In | Poland |
| Number of parcels | 2 |
| Interchangable Front Barrier | Yes |
| Assembly | Delivered as a kit - for self-assembly |
| Instructions | Available through your customer account |
| Minimum Age Advised | From 18 months |




favorite
4.8/5
See all reviews (42)
You may also like
Français
Español
Português
English
Italiano
Deutsch