Add the Mon Lit Cabane Family subscription and enjoy free delivery and exclusive benefits!
Discover Mon Lit Cabane Family and enjoy incredible benefits:
-
close
-
La Maison des Maternelles
-
Fast delivery beds
-
-
-
Lit Cabane
-
-
-
-
Lit en livraison rapide
-
-
-
-
Lit en livraison rapide
-
-
-
-
Lit en livraison rapide
-
-
-
-
Lit en livraison rapide
-
-
-
-
Lit en livraison rapide
-
-
-
-
Lit Cabane
-
-
-
-
Lit Cabane
-
-
-
-
Lit Surélevé
-
-
-
-
Lit en livraison rapide
-
-
-
-
Lit en livraison rapide
-
-
-
-
Lit Cabane
-
-
-
-
Lit en livraison rapide
-
-
-
-
Lit Cabane
-
-
-
Beds
-
-
-
-
Lit Cabane
-
-
-
-
-
-
Lit Cabane Tiroir
-
-
-
-
-
-
Lit Simple
-
-
-
-
-
-
Lit Simple Tiroir
-
-
-
-
-
-
Lit Bébé
-
-
-
-
-
Lit Cabane Double
-
-
-
-
-
Lit Superposé & Mezzanine
-
-
-
-
-
-
Lit Superposé & Mezzanine
-
-
-
-
-
Lit Surélevé
-
-
-
-
-
-
Lit Tipi
-
-
-
-
-
Lit Cabane
-
-
-
-
Lit Cabane
-
-
-
Baby
-
-
-
-
Bain & Soin
-
-
-
-
-
-
Maman
-
-
-
-
-
-
Vêtements
-
-
-
-
-
-
Cadeaux De Naissance
-
-
-
-
-
-
Eveil & Jeux
-
-
-
-
-
-
-
Collections
-
-
-
-
Decorations
-
-
-
-
-
Décorations
-
-
-
-
-
-
-
Décorations
-
-
-
-
-
-
-
Décorations
-
-
-
-
-
-
-
Collections
-
-
-
-
-
-
Décorations
-
-
-
-
-
-
-
Décorations
-
-
-
-
-
Décorations
-
-
-
Bedding
-
- Furniture
-
Animals
-
House Bed D Premium 90x200cm
- For a 90 x 200cm mattress.
- Colour: natural wood, varnished wood or white.
- Removable and interchangable front barrier.
- Bed frame included.
- Customisable.
- Height of barriers: 20cm.
Descriptionexpand_more
Our House Bed D Premium is a timeless classic with multiple customisation options:
Barriers:
20cm high, removable and interchangable barriers.
Attention: if you select the 'no barriers' option, the bed will be delivered without any barriers.
Colour:
Available in natural wood, varnished wood or white.
Height of the legs:
On the floor, 10cm or 20cm from the ground.
All our beds are made of pine wood, untreated. The edges are rounded.
Technical Informationexpand_more
| Height | 169cm |
| Width | 97cm |
| Length | 210cm |
| Weight | 40kg |
| Height of Barrier | 20cm |
| Bar Spacing | 16cm |
| Removable Barrier | All |
| Side Height | 105cm |
| Composition | Solid Pine |
| Colour | Natural Wood |
| Wooden Base | Yes |
| Assembly instructions | Yes |
| Mattress dimensions (not included) | 90x200cm |
| Guarantee | 2 years |
| Manufactured In | Poland |
| Number of parcels | 2 |
| Interchangable Front Barrier | Yes |
| Assembly | Delivered as a kit - for self-assembly |
| Instructions | Available through your customer account |
| Minimum Age Advised | From 18 months |




Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
- Availability date: 24/04/2026
Français
Español
Português
English
Italiano
Deutsch