Add the Mon Lit Cabane Family subscription and enjoy free delivery and exclusive benefits!
favorite
4.9/5 out off 13466 reviews
Discover Mon Lit Cabane Family and enjoy incredible benefits:
Free delivery
Free returns
Membership of our loyalty programme
Your vouchers doubled
60-day cooling-off period
A 1-year extended warranty
Early access to our private sales
Invitations to exclusive events
Cart
0
House Bed L Premium 70x140cm
- For a 70 x 140cm mattress.
- Colours: natural wood, varnished wood or white.
- Side and central entrance barriers included.
- Bed frame included.
- Customisable.
- Height of barriers: 34cm.
Descriptionexpand_more
Our House Bed L Premium will charm you with its multiple customisation options:
Its barriers:
34cm high, removable at the front.
The bed comes with two types of barriers, allowing you to have either a side entrance or a central entrance.
Its colour:
Available in natural wood, varnished wood or white.
Space under the bed:
Customisation possible for the height of the legs: on the ground, at 10cm or 20cm.
All our beds are made of pine, untreated. The edges are rounded.
This model is also available with a drawer.
Technical Informationexpand_more
| Height | 134cm |
| Width | 77cm |
| Length | 150cm |
| Weight | 30kg |
| Height of Barrier | 34cm |
| Bar Spacing | 5cm |
| Removable Barrier | Front Barrier Only |
| Side Height | 95cm |
| Space Under Bed | 10cm |
| Composition | Solid Pine |
| Colour | Natural Wood |
| Wooden Base | Included |
| Assembly instructions | Yes |
| Mattress dimensions (not included) | 70x140cm |
| Guarantee | 2 years |
| Manufactured In | Poland |
| Recommended Mattress Thickness | 10 - 15cm |
| Number of parcels | 2 |
| Interchangable Front Barrier | Yes |
| Assembly | Delivered as a kit - for self-assembly |
| Instructions | Available through your customer account |
| Minimum Age Advised | From 18 months |




favorite
4.8/5
See all reviews (264)
You may also like
- Availability date: 24/04/2026
Français
Español
Português
English
Italiano
Deutsch