- -5%
Add the Mon Lit Cabane Family subscription and enjoy free delivery and exclusive benefits!
Discover Mon Lit Cabane Family and enjoy incredible benefits:
Descriptionexpand_more
Discover our Seoul Basic bed available here in fast delivery!
You will appreciate:
Its colour:
Available in natural wood.
Its optional drawer:
Several options are available for this bed, you can choose:
- The bed without drawer, 20cm from the floor.
- The bed with 1 storage drawer.
- The bed with 2 storage drawers.
- The bed with 1 drawer (mattress size for drawer 90x180 max 9cm).
If you do not choose a drawer, the bed is delivered 20cm from the floor.
Optional mattress:
It is possible to add our Persephone mattress directly to your order by selecting the option above!
All our beds are made of pine wood, untreated. The edges are rounded.
***PLEASE NOTE: OPTION WITH MATTRESS IS UNAVAILABLE FOR UK DELIVERY***
Technical Informationexpand_more
| Height | 81.5cm |
| Width | 97cm |
| Length | 197cm |
| Space Under Bed | 21cm |
| Composition | Pine |
| Colour | Natural Wood |
| Wooden Base | Included |
| Mattress dimensions (not included) | 90x190cm |
| Shipping | 24-48 hours |
| Guarantee | 2 years |
| Manufactured In | Poland |
| Recommended Mattress Thickness | 10 - 15cm |
| Number of parcels | 1 |
| Interchangable Front Barrier | Yes |
| Assembly | Delivered as a kit - for self-assembly |
| Instructions | Available through your customer account |
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent