Add the Mon Lit Cabane Family subscription and enjoy free delivery and exclusive benefits!
Discover Mon Lit Cabane Family and enjoy incredible benefits:
-
close
-
La Maison des Maternelles
-
Fast delivery beds
-
-
-
Lit Cabane
-
-
-
-
Lit en livraison rapide
-
-
-
-
Lit en livraison rapide
-
-
-
-
Lit en livraison rapide
-
-
-
-
Lit en livraison rapide
-
-
-
-
Lit en livraison rapide
-
-
-
-
Lit Cabane
-
-
-
-
Lit Cabane
-
-
-
-
Lit Surélevé
-
-
-
-
Lit en livraison rapide
-
-
-
-
Lit en livraison rapide
-
-
-
-
Lit en livraison rapide
-
-
-
-
Lit Cabane
-
-
-
Beds
-
-
-
-
Lit Cabane
-
-
-
-
-
-
Lit Cabane Tiroir
-
-
-
-
-
-
Lit Simple
-
-
-
-
-
-
Lit Simple Tiroir
-
-
-
-
-
-
Lit Bébé
-
-
-
-
-
Lit Cabane Double
-
-
-
-
-
Lit Superposé & Mezzanine
-
-
-
-
-
-
Lit Superposé & Mezzanine
-
-
-
-
-
Lit Surélevé
-
-
-
-
-
-
Lit Tipi
-
-
-
-
-
Lit Cabane
-
-
-
-
Lit Cabane
-
-
-
Baby
-
-
-
-
Bain & Soin
-
-
-
-
-
-
Maman
-
-
-
-
-
-
Vêtements
-
-
-
-
-
-
Cadeaux De Naissance
-
-
-
-
-
-
Eveil & Jeux
-
-
-
-
-
-
-
Collections
-
-
-
-
Decorations
-
-
-
-
-
Décorations
-
-
-
-
-
-
-
Décorations
-
-
-
-
-
-
-
Décorations
-
-
-
-
-
-
-
Collections
-
-
-
-
-
-
Décorations
-
-
-
-
-
-
-
Décorations
-
-
-
-
-
Décorations
-
-
-
Bedding
-
- Furniture
-
Animals
-
Mezzanine Bed Dakar Premium 90x190cm
- For a 90 x 190cm mattress.
- Mattress thickness: 8cm min / 12cm max.
- Bed for children from 6 years+.
- Ladder can be attached on either side.
- Barrier height: 34cm.
Descriptionexpand_more
Discover our classic Mezzanine Bed Dakar Premium - let your imagination run wild with unlimited decorative possibilities!
Modern design, perfect for your child's bedroom!
Colour:
Available in natural wood.
Barriers:
The height of the barriers is 34cm.
Recommendations:
The bed is recommended to be used by children from 6 years +, maximum supported weight 90kg.
Advised mattress thickness: 8cm minimum / 12cm maximum.
Wooden bed frame included.
For self-assembly.
All our beds are made of pine, untreated. The edges are rounded.
Technical Informationexpand_more
| Height | 151cm |
| Width | 97cm |
| Length | 200cm |
| Weight | 45kg |
| Height of Barrier | 34cm |
| Bar Spacing | 6,5cm |
| Space Under Bed | 111cm |
| Composition | Solid Pine |
| Colour | Natural Wood |
| Wooden Base | Included |
| Assembly instructions | Yes |
| Mattress dimensions (not included) | 90x190cm |
| Shipping | 24-48 hours |
| Guarantee | 2 years |
| Manufactured In | Poland |
| Recommended Mattress Thickness | 8 - 12cm |
| Recommended weight on top bunk | 90kg |
| Number of parcels | 3 |
| Interchangable Front Barrier | Yes |
| Assembly | Delivered as a kit - for self-assembly |
| Instructions | Available through your customer account |
| Recommended age on top bunk | 6 ans |
| Conforme aux normes EN / NF 747-1 et 747-2 (Lit superposé) | Oui |
| Shape of the bars | Rectangular |




Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Français
Español
Português
English
Italiano
Deutsch