- -10%
Add the Mon Lit Cabane Family subscription and enjoy free delivery and exclusive benefits!
Discover Mon Lit Cabane Family and enjoy incredible benefits:
You can add storage boxes to place under the bed (sold individually).
Descriptionexpand_more
A must-have model, our House Bed DB Premium Elevated will charm you with its multiple customisation options:
Its barriers:
34cm high, the bed comes with a central entrance.
Its colour:
Available in natural wood.
Space under the bed:
48cm, offering ample storage possibilities.
Optional mattress:
It is possible to add our Persephone mattress directly to your order by selecting the option above!
All our beds are made of pine, untreated. The edges are rounded.
Let your imagination run wild with unlimited decorative possibilities!
***PLEASE NOTE: OPTION WITH MATTRESS IS UNAVAILABLE FOR UK DELIVERY***
Technical Informationexpand_more
| Height | 208cm |
| Width | 97cm |
| Length | 200cm |
| Weight | 40kg |
| Height of Barrier | 34cm |
| Bar Spacing | 5cm |
| Side Height | 148cm |
| Space Under Bed | 48cm |
| Composition | Solid Pine |
| Colour | Natural Wood |
| Wooden Base | Yes |
| Assembly instructions | Yes |
| Mattress dimensions (not included) | 90x190cm |
| Shipping | 24-48 hours |
| Guarantee | 2 years |
| Manufactured In | Poland |
| Recommended Mattress Thickness | 10 - 15cm |
| Number of parcels | 2 |
| Assembly | Delivered as a kit - for self-assembly |
| Instructions | Available through your customer account |
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent