Add the Mon Lit Cabane Family subscription and enjoy free delivery and exclusive benefits!
favorite
4.9/5 out off 13466 reviews
Discover Mon Lit Cabane Family and enjoy incredible benefits:
Free delivery
Free returns
Membership of our loyalty programme
Your vouchers doubled
60-day cooling-off period
A 1-year extended warranty
Early access to our private sales
Invitations to exclusive events
Cart
0
House Bed DRB 80x160
- For a 80 x 160cm mattress.
- Colour: natural wood.
- Barriers: natural wood or white.
- Bed frame included.
- Barrier height: 36cm.
Descriptionexpand_more
Our DRB house bed will find its place in any interior!
Adapt it to the style of your child's room by choosing the colour of the barriers: natural wood or whitem it's up to you!
Barriers:
The barriers are fixed, 36m high and the entrance is approximately 40cm wide.
The spacing of the bars is 8cm.
Colour:
It is available in natural wood with the option of natural wood or white barriers.
Space under the bed:
3cm from the floor, to facilitate autonomy.
All our beds are made of pine wood, untreated. The edges are rounded.
Technical Informationexpand_more
| Height | 159cm |
| Width | 89cm |
| Length | 169cm |
| Height of Barrier | 36cm |
| Bar Spacing | 8cm |
| Side Height | 99cm |
| Space Under Bed | 3cm |
| Composition | Pine |
| Colour | Natural Wood |
| Wooden Base | Included |
| Mattress dimensions (not included) | 80x160cm |
| Shipping | 3 - 5 weeks |
| Guarantee | 2 years |
| Manufactured In | Poland |
| Recommended Mattress Thickness | 10 - 15cm |
| Assembly | Delivered as a kit - for self-assembly |
| Instructions | Available through your customer account |




favorite
4.8/5
See all reviews (31)
You may also like
- Availability date: 24/04/2026
Français
Español
Português
English
Italiano
Deutsch