Add the Mon Lit Cabane Family subscription and enjoy free delivery and exclusive benefits!
Discover Mon Lit Cabane Family and enjoy incredible benefits:
Stella Evolving Baby Bed White 70x140cm
- For a 70 x 140cm mattress.
- Natural first class pine wood.
- Bed frame included.
- 2 in 1: removable barriers transform the cot into a toddler bed.
Descriptionexpand_more
This unique retro-style children's bed will be a highlight in minimalist spaces as well as boho or avant-garde rooms.
An ideal choice for parents who appreciate good taste, timeless style, and practicality.
This bed is made of solid first class pine, with a finish that fits perfectly into all interiors.
It is covered with two coats of approved paint in an elegant, fresh semi-matte white.
The Stella Cot Bed junior version, is deliberately at a low height from the ground to ensure maximum safety. This model does not require additional safety barriers.
Characteristics and dimensions:
Mattress base height: 22 cm and 51 cm
The edges are rounded.
Technical Informationexpand_more
| Height | 90cm |
| Width | 74.5cm |
| Length | 159cm |
| Weight | 23kg |
| Bar Spacing | 5.6cm |
| Removable Bed Rail | All |
| Space Under Bed | Customisable |
| Composition | Solid Pine |
| Colour | White |
| Wooden Base | Yes - Included |
| Assembly instructions | Yes |
| Mattress dimensions (not included) | 70x140cm |
| Shipping | 24-48 hours |
| Guarantee | 2 years |
| Manufactured In | Poland |
| Interchangable Front Barrier | Yes |
| Assembly | Delivered as a kit - for self-assembly |
| Instructions | Available through your customer account |
| Number of parcels | 2 |
Français
Español
Português
English
Italiano
Deutsch