Add the Mon Lit Cabane Family subscription and enjoy free delivery and exclusive benefits!
Discover Mon Lit Cabane Family and enjoy incredible benefits:
-
close
-
La Maison des Maternelles
-
Fast delivery beds
-
-
-
Lit Cabane
-
-
-
-
Lit en livraison rapide
-
-
-
-
Lit en livraison rapide
-
-
-
-
Lit en livraison rapide
-
-
-
-
Lit en livraison rapide
-
-
-
-
Lit en livraison rapide
-
-
-
-
Lit Cabane
-
-
-
-
Lit Cabane
-
-
-
-
Lit Surélevé
-
-
-
-
Lit en livraison rapide
-
-
-
-
Lit en livraison rapide
-
-
-
-
Lit en livraison rapide
-
-
-
-
Lit Cabane
-
-
-
Beds
-
-
-
-
Lit Cabane
-
-
-
-
-
-
Lit Cabane Tiroir
-
-
-
-
-
-
Lit Simple
-
-
-
-
-
-
Lit Simple Tiroir
-
-
-
-
-
-
Lit Bébé
-
-
-
-
-
Lit Cabane Double
-
-
-
-
-
Lit Superposé & Mezzanine
-
-
-
-
-
-
Lit Superposé & Mezzanine
-
-
-
-
-
Lit Surélevé
-
-
-
-
-
-
Lit Tipi
-
-
-
-
-
Lit Cabane
-
-
-
-
Lit Cabane
-
-
-
Baby
-
-
-
-
Bain & Soin
-
-
-
-
-
-
Maman
-
-
-
-
-
-
Vêtements
-
-
-
-
-
-
Cadeaux De Naissance
-
-
-
-
-
-
Eveil & Jeux
-
-
-
-
-
-
-
Collections
-
-
-
-
Decorations
-
-
-
-
-
Décorations
-
-
-
-
-
-
-
Décorations
-
-
-
-
-
-
-
Décorations
-
-
-
-
-
-
-
Collections
-
-
-
-
-
-
Décorations
-
-
-
-
-
-
-
Décorations
-
-
-
-
-
Décorations
-
-
-
Bedding
-
- Furniture
-
Animals
-
House Bed P 90x190cm
- For a 90 x 190cm mattress.
- Colour: natural wood.
- Artisanal manufacture.
Descriptionexpand_more
We introduce you to our brand new House Bed P!
A model that connects the playful and educational side of a Montessori bed with the design of a House Bed.
The bed is suitable for playing and the tall barriers will protect your child.
The icing on the cake, it's artisanal manufacture!
Barriers:
Fixed barriers, 28cm high.
Colour:
It is available in natural wood.
Space under the bed:
6cm from the floor, to facilitate autonomy!
All our beds are made of pine wood, untreated. The egdes are rounded.
Technical Informationexpand_more
| Height | 143cm |
| Width | 96.5cm |
| Length | 199cm |
| Weight | 40kg |
| Height of Barrier | 28cm |
| Composition | Pine |
| Colour | Natural Wood |
| Mattress dimensions (not included) | 90x190cm |
| Shipping | 24-48 hours |
| Manufactured In | Poland |
| Number of parcels | 2 |
| Assembly | Delivered as a kit - for self-assembly |
| Instructions | Available through your customer account |
| Minimum Age Advised | From 18 months |




Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Français
Español
Português
English
Italiano
Deutsch