- -10%
Add the Mon Lit Cabane Family subscription and enjoy free delivery and exclusive benefits!
Discover Mon Lit Cabane Family and enjoy incredible benefits:
Descriptionexpand_more
Discover our Brasilia single bed, available here in fast delivery. You will appreciate:
Its barriers:
30cm high, removable at the front.
The bed comes with two types of barriers, allowing you to have either a side entrance or a central entrance.
Its colour:
Available in vintage.
The space under the bed:
10cm from the floor.
Optional mattress:
It is possible to add our Persephone mattress directly to your order by selecting the option above!
All our beds are made of pine wood, untreated. The edges are rounded.
***PLEASE NOTE: OPTION WITH MATTRESS IS UNAVAILABLE FOR UK DELIVERY***
Technical Informationexpand_more
| Height | 52.5 |
| Width | 97cm |
| Length | 197cm |
| Height of Barrier | 34cm |
| Removable Barrier | Front Barrier Only |
| Space Under Bed | 10cm |
| Composition | Pine |
| Colour | Vintage |
| Wooden Base | Included |
| Mattress dimensions (not included) | 90x190cm |
| Shipping | 24-48 hours |
| Guarantee | 2 years |
| Manufactured In | Poland |
| Recommended Mattress Thickness | 10 - 15cm |
| Number of parcels | 2 |
| Interchangable Front Barrier | Yes |
| Assembly | Delivered as a kit - for self-assembly |
| Instructions | Available through your customer account |




Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent