Add the Mon Lit Cabane Family subscription and enjoy free delivery and exclusive benefits!
Discover Mon Lit Cabane Family and enjoy incredible benefits:
-
close
- La Maison des Maternelles
-
Fast delivery beds
-
-
-
Lit Cabane
-
-
-
-
Lit en livraison rapide
-
-
-
-
Lit en livraison rapide
-
-
-
-
Lit en livraison rapide
-
-
-
-
Lit en livraison rapide
-
-
-
-
Lit Cabane
-
-
-
-
Lit Cabane
-
-
-
-
Lit Surélevé
-
-
-
-
Lit en livraison rapide
-
-
-
-
Lit en livraison rapide
-
-
-
-
Lit en livraison rapide
-
-
-
-
Lit Cabane
-
-
-
-
Lit en livraison rapide
-
-
-
-
Lit Cabane
-
-
-
Beds
-
-
-
-
Lit Cabane
-
-
-
-
-
-
Lit Cabane Tiroir
-
-
-
-
-
-
Lit Simple
-
-
-
-
-
-
Lit Simple Tiroir
-
-
-
-
-
-
Lit Bébé
-
-
-
-
-
Lit Cabane Double
-
-
-
-
-
Lit Superposé & Mezzanine
-
-
-
-
-
-
Lit Superposé & Mezzanine
-
-
-
-
-
Lit Surélevé
-
-
-
-
-
-
Lit Tipi
-
-
-
-
-
Lit Cabane
-
-
-
-
Lit Cabane
-
-
-
Baby
-
-
-
-
Bain & Soin
-
-
-
-
-
-
Maman
-
-
-
-
-
-
Vêtements
-
-
-
-
-
-
Cadeaux De Naissance
-
-
-
-
-
-
Eveil & Jeux
-
-
-
-
-
-
-
Collections
-
-
-
-
Decorations
-
-
-
-
-
Décorations
-
-
-
-
-
-
-
Décorations
-
-
-
-
-
-
-
Décorations
-
-
-
-
-
-
-
Collections
-
-
-
-
-
-
Décorations
-
-
-
-
-
-
-
Décorations
-
-
-
-
-
Décorations
-
-
-
Bedding
-
- Furniture
-
Animals
-
Bed Caracas Basic 90X190cm – Natural
- For 90X190 cm mattress
- Colour: Natural Pine
- Pine wood
Descriptionexpand_more
A bed specially designed for children and teenagers, combining modern design with optimal comfort to support both nights’ sleep and moments of relaxation. Strong and functional, it fits easily into all bedroom styles thanks to its clean aesthetic. Ideal for creating a cosy, practical space perfectly suited to every teen’s needs.
Composition:
Pine wood.
The bed is coated with a fine layer of transparent varnish that protects the wood while preserving its natural hue. This finish adds a slight shine and makes maintenance easier.
Technical Informationexpand_more
| Height | 75cm |
| Width | 96cm |
| Length | 197cm |
| Space Under Bed | 20cm |
| Composition | Pine |
| Colour | Natural |
| Wooden Base | Included |
| Mattress dimensions (not included) | 90x190cm |
| Shipping | 24-48 hours |
| Manufactured In | Poland |
| Recommended Mattress Thickness | 10 - 15cm |
| Assembly | Delivered as a kit - for self-assembly |
| Instructions | Available through your customer account |
| Number of parcels | 1 |
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Français
Español
Português
English
Italiano
Deutsch