Add the Mon Lit Cabane Family subscription and enjoy free delivery and exclusive benefits!
Discover Mon Lit Cabane Family and enjoy incredible benefits:
-
close
-
La Maison des Maternelles
-
Fast delivery beds
-
-
-
Lit Cabane
-
-
-
-
Lit en livraison rapide
-
-
-
-
Lit en livraison rapide
-
-
-
-
Lit en livraison rapide
-
-
-
-
Lit en livraison rapide
-
-
-
-
Lit en livraison rapide
-
-
-
-
Lit Cabane
-
-
-
-
Lit Cabane
-
-
-
-
Lit Surélevé
-
-
-
-
Lit en livraison rapide
-
-
-
-
Lit en livraison rapide
-
-
-
-
Lit Cabane
-
-
-
-
Lit en livraison rapide
-
-
-
-
Lit Cabane
-
-
-
Beds
-
-
-
-
Lit Cabane
-
-
-
-
-
-
Lit Cabane Tiroir
-
-
-
-
-
-
Lit Simple
-
-
-
-
-
-
Lit Simple Tiroir
-
-
-
-
-
-
Lit Bébé
-
-
-
-
-
Lit Cabane Double
-
-
-
-
-
Lit Superposé & Mezzanine
-
-
-
-
-
-
Lit Superposé & Mezzanine
-
-
-
-
-
Lit Surélevé
-
-
-
-
-
-
Lit Tipi
-
-
-
-
-
Lit Cabane
-
-
-
-
Lit Cabane
-
-
-
Baby
-
-
-
-
Bain & Soin
-
-
-
-
-
-
Maman
-
-
-
-
-
-
Vêtements
-
-
-
-
-
-
Cadeaux De Naissance
-
-
-
-
-
-
Eveil & Jeux
-
-
-
-
-
-
-
Collections
-
-
-
-
Decorations
-
-
-
-
-
Décorations
-
-
-
-
-
-
-
Décorations
-
-
-
-
-
-
-
Décorations
-
-
-
-
-
-
-
Collections
-
-
-
-
-
-
Décorations
-
-
-
-
-
-
-
Décorations
-
-
-
-
-
Décorations
-
-
-
Bedding
-
- Furniture
-
Animals
-
Brasilia Premium Duo Bed 90x190cm
- For a 90 x 190cm mattress (top bed) and 90 x 180cm mattress (bottom bed).
- Pull-out bed included.
- Colour: natural wood.
- Two bed frames included.
- Option to purchase with Perséphone and Léto mattresses.
- Height of barriers: 34cm.
- Express delivery - limited stock.
Descriptionexpand_more
Discover our Brasilia Duo Bed! A clever space-saving solution that offers additional sleeping space without compromising on style or comfort.
You will appreciate:
Its barriers:
34cm high, removable.
The bed comes with two types of barriers, allowing you to have either a side entrance or a central entrance.
Its colour:
Available in natural wood.
Pull-out bed:
A second pull-out bed is located underneath the main bed, perfect for sleepovers or siblings. It fits a mattress size of 90 x 180 cm.
Optional drawer:
Several options are available for this bed, you can choose:
- The bed without a drawer, at 20cm from the ground.
- The bed with 1 storage drawer: 64.7x179.5x19 cm
- The bed with 2 storage drawers: 94.5x64.7x19 cm (each drawer)
- The bed with 1 trundle bed: 90x179.5x19 cm (mattress size for the drawer 90x180, maximum thickness 9cm).
Optional mattress:
It is possible to add our Persephone and Léto mattresses directly to your order by selecting the option above!
All our beds are made of pine wood, untreated. The edges are rounded.
***PLEASE NOTE: OPTION WITH MATTRESS IS UNAVAILABLE FOR UK DELIVERY***
Technical Informationexpand_more
| Height | 69cm |
| Width | 101cm |
| Length | 197cm |
| Height of Barrier | 19cm |
| Removable Barrier | Front Barrier Only |
| Space Under Bed | 21cm and 40cm |
| Composition | Pine |
| Colour | Natural Wood |
| Wooden Base | Included |
| Mattress dimensions (not included) | 90x190 and 90x180 |
| Manufactured In | Poland |
| Guarantee | 2 years |
| Recommended Mattress Thickness | 10 - 15cm |
| Number of parcels | 1 |
| Interchangable Front Barrier | Yes |
| Assembly | Delivered as a kit - for self-assembly |
| Instructions | Available through your customer account |
| Minimum Age Advised | From 18 months |
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Français
Español
Português
English
Italiano
Deutsch