- -5%
Add the Mon Lit Cabane Family subscription and enjoy free delivery and exclusive benefits!
Discover Mon Lit Cabane Family and enjoy incredible benefits:
Descriptionexpand_more
Discover our Brasilia Duo Bed! A clever space-saving solution that offers additional sleeping space without compromising on style or comfort.
You will appreciate:
Its barriers:
34cm high, removable.
The bed comes with two types of barriers, allowing you to have either a side entrance or a central entrance.
Its colour:
Available in natural wood.
Pull-out bed:
A second pull-out bed is located underneath the main bed, perfect for sleepovers or siblings. It fits a mattress size of 90 x 180 cm.
Optional drawer:
Several options are available for this bed, you can choose:
- The bed without a drawer, at 20cm from the ground.
- The bed with 1 storage drawer: 64.7x179.5x19 cm
- The bed with 2 storage drawers: 94.5x64.7x19 cm (each drawer)
- The bed with 1 trundle bed: 90x179.5x19 cm (mattress size for the drawer 90x180, maximum thickness 9cm).
Optional mattress:
It is possible to add our Persephone and Léto mattresses directly to your order by selecting the option above!
All our beds are made of pine wood, untreated. The edges are rounded.
***PLEASE NOTE: OPTION WITH MATTRESS IS UNAVAILABLE FOR UK DELIVERY***
Technical Informationexpand_more
| Height | 69cm |
| Width | 101cm |
| Length | 197cm |
| Height of Barrier | 19cm |
| Removable Barrier | Front Barrier Only |
| Space Under Bed | 21cm and 40cm |
| Composition | Pine |
| Colour | Natural Wood |
| Wooden Base | Included |
| Mattress dimensions (not included) | 90x190 and 90x180 |
| Manufactured In | Poland |
| Guarantee | 2 years |
| Recommended Mattress Thickness | 10 - 15cm |
| Number of parcels | 1 |
| Interchangable Front Barrier | Yes |
| Assembly | Delivered as a kit - for self-assembly |
| Instructions | Available through your customer account |
| Minimum Age Advised | From 18 months |
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent