- -5%
Add the Mon Lit Cabane Family subscription and enjoy free delivery and exclusive benefits!
Discover Mon Lit Cabane Family and enjoy incredible benefits:
Descriptionexpand_more
Discover our Mezzanine Bed L Premium – let your imagination run free with unlimited decoration possibilities
Modern design, perfect for your child’s bedroom
Colour:
Available in natural wood
Guard rails:
The guard rail height is 34 cm, the lower rail measures 72 cm long and the upper rail measures 152 cm long
Spacing:
The lower bed is 1 cm from the floor, the upper bed frame is 90 cm from the floor, the ladder can be fixed on the left or right side of the bed
Recommendations:
The bed is recommended for children from 6 years old, maximum supported weight 90 kg
Recommended mattress thickness: 8 cm minimum / 12 cm maximum
Slatted bases included
Self assembly required
All our beds are made of untreated pine. The edges are rounded.
Technical Informationexpand_more
| Height | 222cm |
| Width | 97cm |
| Length | 200cm |
| Weight | 45kg |
| Height of Barrier | 34cm |
| Bar Spacing | 5cm |
| Side Height | 172cm |
| Composition | Solid Pine |
| Colour | Natural Wood |
| Wooden Base | Included |
| Assembly instructions | Yes |
| Mattress dimensions (not included) | 90x190cm |
| Shipping | 24-48 hours |
| Manufactured In | Poland |
| Guarantee | 2 years |
| Recommended Mattress Thickness | 8 - 12cm |
| Recommended weight on top bunk | 90kg |
| Number of parcels | 3 |
| Interchangable Front Barrier | Yes |
| Assembly | Delivered as a kit - for self-assembly |
| Instructions | Available through your customer account |
| Recommended age on top bunk | 6 ans |
| Conforme aux normes EN / NF 747-1 et 747-2 (Lit superposé) | Oui |
| Shape of the bars | Rectangular |




Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent