- -5%
Add the Mon Lit Cabane Family subscription and enjoy free delivery and exclusive benefits!
Discover Mon Lit Cabane Family and enjoy incredible benefits:
Descriptionexpand_more
With the DPT Premium House Bed, you'll be able to combine design and practicality perfectly, thanks to its removable, modular rails!
You're free to install them on the right and left, or just on one side! The choice is yours!
You can also choose the type of drawer from the drawers offered as options on the product sheet.
You'll love :
Its barriers:
34cm high, removable at the front.
The bed comes with two types of barriers, allowing you to have either a side entrance or a central entrance
Its colour:
Available in wood,
Its optional drawer:
Several options are available for this bed, you can choose :
- The bed with 1 storage drawer.
- The bed with 2 storage drawers.
- The bed with 1 bed drawer (mattress size for drawer 90x180 max 9cm).
Optional mattress:
You can add our Persephone mattress directly to your order by selecting the option on the product sheet!
This model comes with removable front barriers.
All our beds are made from untreated pine. The contours are rounded and worked.
***PLEASE NOTE: OPTION WITH MATTRESS IS UNAVAILABLE FOR UK DELIVERY***
Technical Informationexpand_more
| Height | 160cm |
| Width | 99cm |
| Length | 200cm |
| Height of Barrier | 34cm |
| Bar Spacing | 5cm |
| Side Height | 100cm |
| Composition | Pine |
| Colour | Natural Wood |
| Wooden Base | Included |
| Mattress dimensions (not included) | 90x190 and 90x180 |
| Shipping | 24-48 hours |
| Guarantee | 2 years |
| Manufactured In | Poland |
| Recommended Mattress Thickness | 10 - 15cm |
| Number of parcels | 3 |
| Assembly | Delivered as a kit - for self-assembly |
| Instructions | Available through your customer account |
| Minimum Age Advised | From 18 months |




Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent