Add the Mon Lit Cabane Family subscription and enjoy free delivery and exclusive benefits!
Discover Mon Lit Cabane Family and enjoy incredible benefits:
House Bed RB 90x190cm
- For a 90 x 190cm mattress.
- Fixed barriers.
- Colour of frame: natural wood.
- Colour of barriers: natural wood or white.
- Matching shelf available.
Descriptionexpand_more
Our RB model will find its place in any decor!
Adapt it to the style of your child's room by choosing the colour of the barrier: natural wood or white! It's up to you!
Need storage in the bedroom? Complete the look with a matching shelf, which will fit perfectly at either end of the bed, or will be equally as effective free standing.
Barriers:
The barriers are fixed, they measure 36cm. The spacing of the bars is 8cm. The space for entering the bed is 40cm.
Colour:
Available in natural wood with barriers in natural wood or white.
Space under the bed:
3cm from the floor, to facilitate autonomy!
Dimensions of the optional shelf: 129 x 79 x 35cm.
All our beds are made of pine wood, untreated. The edges are rounded.
This model is also available with a drawer here!
Technical Informationexpand_more
| Height | 136cm |
| Width | 99cm |
| Length | 199cm |
| Height of Barrier | 36cm |
| Bar Spacing | 8cm |
| Side Height | 99cm |
| Space Under Bed | 3cm |
| Composition | Pine |
| Colour | Natural Wood |
| Wooden Base | Included |
| Mattress dimensions (not included) | 90x190cm |
| Shipping | 3 - 5 weeks |
| Guarantee | 2 years |
| Manufactured In | Poland |
| Recommended Mattress Thickness | 10 - 15cm |
| Assembly | Delivered as a kit - for self-assembly |
| Instructions | Available through your customer account |
| Minimum Age Advised | From 18 months |




Français
Español
Português
English
Italiano
Deutsch