- Availability date: 08/05/2026
Add the Mon Lit Cabane Family subscription and enjoy free delivery and exclusive benefits!
FRENCH DAYS|FD10: €10 off from €150 • FD20: €20 off from €300 ✨
FRENCH DAYS|FD10: €10 off from €150 • FD20: €20 off from €300 ✨
Discover Mon Lit Cabane Family and enjoy incredible benefits:
Descriptionexpand_more
This beautiful cloud-shaped bed will add a touch of sweetness to your child's bedroom.
Children of all ages will be charmed by its refined and unusual design focused around its cloud-shaped barrier.
This bed will allow you to create a wonderful atmosphere in your child's room.
You will enjoy:
Its structure:
Original and refined, it will enhance any bedroom!
Its colour:
Available in natural wood.
All of our beds are made of pine, untreated. The contours are rounded and worked.
Technical Informationexpand_more
| Height | 19cm |
| Width | 94cm |
| Length | 194cm |
| Weight | 19kg |
| Space Under Bed | 6cm |
| Composition | Pine plywood, thickness 20mm |
| Colour | Natural Wood |
| Wooden Base | Included |
| Mattress dimensions (not included) | 90x190cm |
| Shipping | 24-48 hours |
| Guarantee | 2 years |
| Manufactured In | Poland |
| Number of parcels | 1 |
| Parcel dimensions | 190x43x13 |
| Assembly | Delivered as a kit - for self-assembly |
| Instructions | Available through your customer account |
| Minimum Age Advised | From 18 months |
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent