- New
- Pre-order
Add the Mon Lit Cabane Family subscription and enjoy free delivery and exclusive benefits!
Discover Mon Lit Cabane Family and enjoy incredible benefits:
Descriptionexpand_more
A charming and original bed for a child’s bedroom. Its retro vintage style has become very popular recently. Designed with safety in mind, it is equipped with protective sides that prevent falls, without the need to add an extra safety rail.
It also stands out for its refined design, with sculpted ends topped with wooden balls.
Dimensions:
Height: 74 cm
Ball diameter: 58 mm
Leg dimensions: 6x6 cm
Barrier height:
High wave: 24 cm
Low wave: 16.5 cm
Composition:
Pine wood
Wooden slatted base
All our beds are made from untreated pine wood. The edges are rounded and carefully finished.
Technical Informationexpand_more
| Height | 74cm |
| Width | 96cm |
| Length | 202cm |
| Entrance width | 90cm |
| Space Under Bed | 20cm |
| Composition | Pine |
| Colour | Vintage |
| Wooden Base | Included |
| Assembly instructions | Yes |
| Mattress dimensions (not included) | 90x190cm |
| Manufactured In | Poland |
| Guarantee | 2 years |
| Recommended Mattress Thickness | 10 - 15cm |
| Instructions | Available through your customer account |




Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent